HPRD 2.0 – Det første nyhedsbrev er i luften

Her på tærsklen til sommerferien har vi netop udsendt HPRD’s første elektroniske nyhedsbrev. Nyhedsbrevet er en del af flere nyere digitale tiltag, som foreningen har taget i brug for bedre løbende at kunne fortælle om, hvad der rør sig med interesse og relevans for Reserven. Har du ikke modtaget nyhedsbrevet kan du læse det her.

Nedenfor kan du læse mere om de øvrige digitale tiltag.

HPRD har fået ny hjemmeside

Som mange men helt sikkert ikke alle har opdaget har foreningen fået en ny hjemmeside. Det første, der springer i øjnene er, at foreningens grafiske profil i samme ombæring har fået en overhaling og er blevet opdateret og forenklet, så det bedre egner sig til digital kommunikation. Det er ikke et farvel til foreningen våbenskjold, som vi stadig med stolthed vil anvende i ceremonielle sammenhænge.

Hjemmesiden indeholder en række nye funktioner, som vi gradvist udruller og tager i brug. Første skud er her det elektroniske nyhedsbrev. Nyhedsbrevet vil med jævne mellemrum blive udsendt til alle medlemmer og abonnenter på vores nyhedsservice. Det elektroniske nyhedsbrev er et supplement til foreningens blad Reserven, som stadig vil udkomme flere gange årligt. Man kan tilmelde sig den elektroniske nyhedsservice her: Tilmeld dig HPRD nyhedsservice

Reserven udkommer nu også elektronisk og kan læses på både telefoner og tablets her: HPRD-Reserven

Udover nyhedsservice indeholder hjemmesiden også et login-modul, hvor medlemmerne vil kunne logge ind og opdatere egne medlemsoplysninger som fx post og mailadresse. Vi arbejder stadig på at få justeret de sidste detaljer på plads i login-modulet. Når det er faldet på plads vil det fremover også være muligt at ansøge om kurser og tilmelde sig aktiviteter direkte gennem hjemmesiden og følge med i status på ens ansøgning og tilmeldinger. Vi ser frem til at kunne tage de nye funktioner fuldt i brug på den anden side af sommerferien.

Når man klikker rundt på hjemmesiden, vil man kunne se, at vi endnu ikke er færdige med at få fyldt alle informationer på. Det arbejde fortsætter løbende. Målet er, at HPRD hjemmeside skal være det oplagte sted for reservister at finde relevante og praktiske informationer, og for alle andre at finde information om, hvad Reserven er, og hvilke opgaver vi løser for Forsvaret.

HPRD på LinkedIn og Twitter

linkedin-logoHPRD gruppen på LinkedIn er stedet, hvor foreningens medlemmer og bestyrelsen kan debattere nyheder og emner. Der er efterhånden kommet godt liv i gruppen, som er godt på vej til at runde 300 medlemmer. Vi vil gerne ha’ endnu flere med. Du kan finde gruppen og søge om medlemsskab her: HPRD på LinkedIn

images-4Endeligt kan du nu også følge formand HPRD, Jan Hjortshøj på Twitter. Formanden tweeter om stort og småt med relevans for Reserven. Du kan følge ham her: Formand HPRD på Twitter